English info

O absurdach finansjery - M.Lewis "Bumerang"

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 22 marca 2013

„Bumerang” jest trzecią, po „Wielkim szorcie” i „Moneyball” książką Michaela Lewisa, wydaną w języku polskim. Tym razem autor nakreśla mechanizmy ostatniego światowego kryzysu finansowego z perspektywy wzlotów i upadków pięciu państw: Islandii, Grecji, Irlandii, Niemiec oraz Stanów Zjednoczonych.

bumerang b iext10380846

Po upłynięciu kilku lat od spektakularnego krachu z drugiej połowy 2008 roku, Lewis trzeźwym okiem spojrzał na najbardziej absurdalne mechanizmy prowadzące do nieuchronnego kryzysu opisywanych gospodarek.

Całość jest wciągającą tragikomedią. Historie opisywane w książce ocierają się o absurd. Jaką rolę pełnił pewien mnich w tworzeniu bałaganu finansowego w Grecji? Dlaczego Islandia – kraj rybaków – nagle stała się krajem finansistów? Jakie były przyczyny fali samobójstw wśród irlandzkich deweloperów? Na te i inne pytania Michael Lewis odpowiada w książce „Bumerang”.

Z punktu widzenia czytelnika cenny jest fakt, że Lewis stara się wejść w skórę bohaterów finansowych skandali, wykazuje empatię w rozmowach z finansistami, politykami, przedsiębiorcami oraz innymi mieszkańcami opisywanych państw. Próba zrozumienia mechanizmów i działań, które na pierwszy rzut oka wydają się zupełnie nierozsądne, sprawia, że książkę tę czyta się jednym tchem.