English info

O roli szczęścia w życiu i w finansach - Nassim Nicholas Taleb, „Ślepy traf”

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 30 lipca 2012

Książka „Ślepy traf” to, jak na razie, jedyna pozycja autorstwa Nassima Nicholasa Taleba, która doczekała się wydania polskiego. Jej oryginalny tytuł, „Fooled by randomness” („Zwiedzeni przez losowość”) w lepszym stopniu oddaje istotę zagadnienia, jakimi zajął się autor.

1385675dices

N.N. Taleb opisuje bowiem rolę, jaką grają wydarzenia losowe w naszym życiu, skupiając się przede wszystkim na tych przypadkach, w których element losowy jest przez nas niedoceniany. Autor przytacza przykłady sytuacji, w których zwykłe szczęście jest przez nas postrzegane jako logiczny i zamierzony wynik jakiegoś działania.

Taleb, znany przede wszystkim jako autor terminu „czarny łabędź” (wprowadzonego w książce „The Black Swan”), opisuje znaczenie losowości głównie w kontekście rynków finansowych. Pokazuje, jak ważny jest dystans w ocenianiu przyczyn sukcesu finansowego osób lub całych instytucji.

Książka „Ślepy traf” jest bardzo ciekawą pozycją nie tylko dla finansistów, ale dla wszystkich osób, które chcą z innej strony spojrzeć na zagadnienia związane z ryzykiem. Dodatkowym atutem tej pozycji jest lekkość języka, jakim operuje Taleb – sprawia ona, że ujęte w książce zagadnienia z dziedziny matematyki czy filozofii wydają się zrozumiałe nawet dla czytelnika niezaznajomionego z tymi kwestiami.