English info

Popyt na finansistów

Autor: Marta Czekaj

Data: 9 lipca 2012

Dla osób z charyzmą Gordona Gekko, intuicją Warrena Buffetta, czy pasją Steve’a Jobs’a, lub po prostu zafascynowanych ekonomicznymi procesami, studia spokrewnione z finansami, czy rynkiem kapitałowym mogą być dobrym rozwiązaniem. Jednak czy chciwy kapitalizm można ujarzmić? Jeśli tak, to na jakiej uczelni zdobyć potrzebne umiejętności? Krótki poradnik dla (nie)zdecydowanych – przyszłych, ale i obecnych finansistów.

popyt na finanistw

Świat ekonomii i finansów dla osób z nim niezwiązanych wydaje się być otoczony nimbem tajemniczości. Inflacja, stopy procentowe, obligacje, a co dopiero swapy, opcje, czy kontrakty futures, przyprawiają o zawrót głowy. Żeby zgłębić temat, warto skusić się na studia poświęcone tej tematyce, uzupełniając je skonkretyzowanymi certyfikatami. Z drugiej strony, niektórzy twierdzą, że prawdziwie wartościowa wiedza przychodzi dopiero z praktyką. Tak czy inaczej, sektor finansowy rozwija się wraz z globalizacją rynków, więc prawdopodobnie popyt na finansowych specjalistów nie zmaleje.

Wiedza z zyskiem

Pracę w finansach na pewno charakteryzuje miłość do liczb, ale i do… pieniędzy. W końcu to umiejętność poruszania się po zawiłym rynku finansowym liczona jest czystym zyskiem. Liczby warto polubić też ze względu na wykorzystanie matematyki na ekonomicznych kierunkach, na której oparte są przedmioty, tj. makro- i mikroekonomia, matematyka finansowa i ubezpieczeniowa, czy portfel inwestycyjny. Poza tym, mając na uwadze wzrost znaczenia programowania na rynkach kapitałowych, nie dziwi fakt, że w finansach coraz częściej zatrudniani są matematycy i fizycy, a nie dyplomowani finansiści. Przyszli analitycy korzystają z uroków systemu bolońskiego (studiów dwustopniowych), studiując różne kierunki na poziomie licencjackim i magisterskim, np. łącząc matematykę i finanse. Często wiedza zdobyta na studiach I i II stopnia uzupełniana jest na drugim kierunku lub studiach podyplomowych.

Ranking rankingowi nierówny

Biorąc pod uwagę uczelnie ekonomiczne, oczywiście najbardziej wartościowe są dyplomy tych z tradycjami i tych dopasowujących się do wymagań rynku. Dobrą opinią cieszy się Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, czy ten we Wrocławiu, a także wydział ekonomiczny Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak najbardziej pożądane na rynku pracy są dyplomy Szkoły Głównej Handlowej (SGH) i Akademii Leona Koźmińskiego (ALK). Przynajmniej według najnowszego rankingu szkół wyższych „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej” [patrz: tabela].

 

Pierwsza z nich jest najstarszą prestiżową uczelnią ekonomiczną w Polsce i pojawia się w czołówce niezmiennie od lat. Jako uczelnia bezwydziałowa daje możliwość rozwijania wiedzy ogólnej, podstawowej dla wszystkich ekonomistów, a dopiero później wyboru kierunku, np. finansów i rachunkowości, metod ilościowych i systemów informacyjnych, międzynarodowych stosunków gospodarczych, zarządzania lub ekonomii. Z kolei Akademia Leona Koźmińskiego jest uczelnią niepubliczną i jako jedyna polska uczelnia ekonomiczna została uwzględniona na 22. miejscu w rankingu  „Financial Times" - Global Masters in Finance Ranking 2011. W innym rankingu sporządzonym przez „FT”, biorącym pod uwagę uczelnie ekonomiczne w Europie[1] – ALK zajmuje 60. miejsce,  SGH 67., a pierwsze miejsce należy do HEC Paris.

Oczywiście wydźwięk rankingów jest dyskusyjny, więc warto zwrócić uwagę na ich metodologię. Stosowane kryteria to m.in. prestiż szkoły, autorytet, jakim cieszą się pracownicy naukowi uczelni oraz szanse i poważanie, jakim cieszą się absolwenci uczelni; potencjał i siła naukowa uczelni, czyli liczba wykładowców uczelni z tytułami naukowymi oraz możliwości i jakość prowadzenia badań naukowych, a także warunki studiowania na uczelni.

Dyplom po dyplomie

Obecnie bardzo ceniony na świecie jest tytuł MBA (Master of Business Administration). Studia MBA z założenia są przeznaczone dla osób na początku kariery menedżerskiej, ale też mających już doświadczenie – stają się potwierdzeniem przynależności do elity kadry zarządzającej. W najnowszym rankingu MBA „Perspektyw” najlepszym programem roku 2012 jest Warsaw-Illinois Executive MBA (WIEMBA) Międzynarodowego Centrum Zarządzania UW. Na drugie miejsce wysunął się program Canadian Executive Master of Business Administration (CEMBA) prowadzony przez SGH. Na trzecim znalazł się program Executive MBA ALK.

W hierarchii, doceniając rangę programów MBA, pracodawcy stawiają ten rodzaj edukacji menedżerów nawet wyżej od studiów doktoranckich i tradycyjnych podyplomowych, choć i tym trudno odmówić wartości dodanej. O ile studia doktoranckie można przypisać pasjonatom, to studia podyplomowe skierowane są dla chcących poszerzyć wiedzę z dziedzin pokrewnych do kierunku studiów, czy specjalizacji w obszarze związanym z wykonywaną pracą zawodową. Najbogatszą ofertą szczyci się SGH. Osoby, którym bliski jest rynek kapitałowy, mogą być zainteresowane, np. „Metodami Ilościowymi w Analizie Rynków Finansowych”, „Metodami Wyceny Spółki Kapitałowej”, czy „Relacjami Inwestorskimi i Raportowaniem Wartości”[2].

Licencje w cenie

Ostatnio szeroko komentowana deregulacja zawodów maklera czy doradcy inwestycyjnego wywołała niemałe zamieszanie. Likwidacja certyfikatów ma poprawić efektywność nadzoru pracowników – standardami doboru kadry i monitoringiem kompetencji pracowników będą zajmowały się same firmy. Ma to uniemożliwić ucieczkę od odpowiedzialności za przestępstwa popełnione w związku z pełnieniem omawianych funkcji. W przyszłości Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ma skupiać się na instytucjach i kary mają dotykać te zatrudniające nieodpowiednią kadrę, a nie jak obecnie, tylko osoby fizyczne - maklerów, czy zarządzających. Przeciwnicy twierdzą, że nadzór chce po prostu pozbyć się niewygodnej funkcji. Tak czy inaczej, posiadanie licencji stanowi niewątpliwą zaletę, świadczącą o wysokim poziomie wiedzy w danej dziedzinie. Licencje maklera papierów wartościowych, doradcy, czy też biegłego rewidenta mają swoje międzynarodowe odpowiedniki, w które na pewno warto zainwestować i czas, i pieniądze. W Polsce czy na świecie te najbardziej cenione to CFA (Chartered Financial Analyst - dyplomowany analityk finansowy) oraz ACCA (Association of Chartered Certified Accountants - międzynarodowa organizacja zrzeszająca specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości).

Co wybrać?

Wyścig szczurów, prawo dżungli, czy walka o byt – te określenia coraz częściej towarzyszą naszej edukacji, jak i karierze zawodowej. Niestety nie na wyrost. W takim razie co może nas wyróżnić? Odpowiedź jest prosta – wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza. To powinien nieść za sobą każdy kierunek każdego stopnia każdej uczelni.


[1] European Business School Rankings 2011, Financial Times.

[2] Pełny wykaz dostępnych studiów podyplomowych na stronach internetowych omawianych uczelni.