Data: 19 czerwca 2012
Dzięki decyzji Wydawnictwa Wektory do rąk polskich czytelników trafiły dwie książki chińskiego ekonoma Songa Hongbinga, co ciekawe, niewydane w języku angielskim. Książki prezentują światową gospodarkę z nieco innej perspektywy niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni.
Pierwszy tom opisuje m.in. powstanie wielkich banków centralnych – Banku Anglii, Rezerwy Federalnej; odnosi się także do finansowych podwalin wielkich konfliktów i wojen światowych. Drugi tom koncentruje się na opisie dynastii finansowych i rozwoju bankowości w kilku konkretnych krajach (np. Niemcy, Francja).
Podczas lektury europejski czytelnik raczej nie będzie mógł zapomnieć, że trzyma w ręku książkę napisaną przez Chińczyka, ponieważ pozycja ta cechuje się pewnym stopniem indoktrynacji, przekonania o słuszności chińskiej drogi, oraz pewną dozą paranoi (dzieło chińskiego ekonomisty to prawdziwa gratka dla wielbicieli teorii spiskowych). Według autora praktycznie wszystkie konflikty na świecie, jakie wydarzyły się na przełomie zeszłych stuleci, były wynikiem spisku bankierów i finansistów, w szczególności zaś kilku rodzin żydowskich (np. Rothschild), które od lat sterują światową polityką i ekonomią. Zdarza się, że zarzuty Songa Hongbinga wydają się za daleko idące, jednak nie należy jego pozycji traktować z wyższością. Przyzwyczajeni do eurocentrycznego punktu widzenia i karmieni wiadomościami gospodarczymi z USA, być może to my mylimy się co do interpretacji wydarzeń, jakie rozgrywają się na najwyższych szczeblach.
Oba tomy „Wojny o pieniądz” napisane są potoczystym językiem i mimo pojawiających się powtórzeń czytają się bardzo dobrze. Poza tym, jeśli ktoś ze sceptycyzmem podchodzi do niektórych tez autora, zawsze może je skonfrontować ze źródłami, które zawsze są podane w książce. Wydaje mi się, że „Wojnę o pieniądz” warto przeczytać z jakąś inną książką na ten sam temat, ale prezentującą np. amerykański punkt widzenia. Dopiero taka konfrontacja zapewni nam optymalny poziom wiedzy na temat kryzysów finansowych i związków bankowości i polityki, zachęcając zapewne do dalszych lektur i badań.