English info

Nowe wydanie kultowej książki - N. Machiavelli "Książę. Cel uświęca środki"

Autor: Anna Grodecka

Data: 12 kwietnia 2012

„Książę” zalicza się do tych książek, o których wielu z nas słyszało, ale niewielu czytało, mimo że dzieło florenckiego pisarza, dyplomaty i historyka, Niccolo Macchiavellego, nie odstrasza objętością.

ksiaze o19019

Być może zmieni ten stan rzeczy wydanie klasyka z 2011 roku, które oprócz nowej szaty graficznej oferuje nowe tłumaczenie dokonane przez Zdzisława Płoskiego (z angielskiego przekładu z uwzględnieniem włoskiego oryginału).

O tym, jak wielkie wrażenie wywarł „Książę”, świadczy choćby to, że termin „makiawelizm”, opisujący doktrynę polityczną ukierunkowaną na osiągnięcie wyznaczonego celu, nierzadko brutalną i podstępną, ale skuteczną, na trwałe zakorzenił się w języku polskim. Ideę makiawelizmu dobrze opisuje podtytuł „Księcia” – cel uświęca środki. Po lekturze książki wydaje się jednak, że powszechne postrzeganie tego utworu przez pryzmat idei makiawelizmu jest nieco krzywdzące dla twórcy. Z założenia autora „Książę” miał być poradnikiem dla książąt, o którym jednak jego poddani nie wiedzą i którego nie czytają. Dlatego niektóre z rad Macchiavellego są brutalnie szczere i wyrwane z kontekstu mogą wydawać się okrutne. Macchiavelli jest po prostu realistą – wychodzi z założenia, że książę powinien być homo oeconomicus i robić to, co jest dla niego opłacalne.

Klasyk literatury politycznej w nowym wydaniu jest niezwykle cenną premierą roku 2011. Zaskakuje realizmem, uniwersalnym przesłaniem oraz przenikliwością autora. Skłania do refleksji o etyce i relatywizmie ocen ludzkich zachowań. Macchiavelli mówi w „Księciu” głośno to, czego wielu z nas nie odważyłoby się publicznie powiedzieć – że pewne cele, szczególnie polityczne, wymagają ofiar.