English info

NewConnect – inwestor indywidualny niekoniecznie pożądany

Autor: Artur Szczepkowski

Data: 13 kwietnia 2012

Rynek NewConnect jest rynkiem inwestorów indywidualnych. Choć ich udział w obrotach systematycznie maleje, to nadal jest przeważający. Według danych GPW w 2011 roku odpowiadali oni za 77% obrotów, wobec 87% w 2010 roku. Dane te pokazują zatem, jak ważna jest to grupa inwestorów z punktu widzenia płynności i powodzenia emisji. W ubiegłym roku na łamach Trendu przeprowadziliśmy badanie mające na celu pokazać, jak spółki podchodzą do tematyki relacji inwestorskich w praktyce. Teraz je powtórzyliśmy.

NC3

Relacje inwestorskie (Investor Relations, IR) są działaniami spółki w zakresie komunikacji z uczestnikami rynku kapitałowego. Wymagają sporego wysiłku i integracji większość departamentów, ale dzięki efektywnej komunikacji z inwestorami pozwalają na tańsze pozyskiwanie kapitału, a także przekładają się na wyższą wycenę firmy. Kluczowe jest jednak, aby komunikacja odbywała się w sposób uczciwy i przejrzysty. Inwestorzy bowiem bez problemu odróżniają prawdziwy IR od prostego PR. Raz utracone zaufanie może być zaś nie do odzyskania.

NewConnect rozwija się bardzo dynamicznie

Rynek NewConnect rozwija się bardzo dynamicznie. Rok temu naszym badaniem objęliśmy 209 firm, w tym już ponad 360, co oznacza 70-procentowy wzrost. Wydawać się zatem może, że spółki powinny bardzo dużą wagę przywiązywać do relacji z inwestorami, szczególnie indywidualnymi. To oni są bowiem trzonem tego rynku i decydują o powodzeniu kolejnych emisji. Ubiegłoroczne badanie pokazało, że praktyka jest trochę inna. W 1 spółce na 3 prawidłowa komunikacja z rynkiem kończyła się po debiucie. Wyróżnienia otrzymały zaś jedynie 22 firmy. W tym roku wyniki są niestety jeszcze gorsze, ponad połowa firm nie odpowiedziała na naszego audytowego e-maila. Inwestorzy mogą być jednak pewni, że o tym, jak ważne są relacje inwestorskie zarządzający przypomną sobie przy okazji kolejnych emisji bądź w chwili próby przejścia na rynek regulowany.

Zachowanie odpowiednio wysokiej jakości relacji inwestorskich dla spółek z rynku alternatywnego nie jest kosztowne, choć najczęściej wymaga oddelegowania pracownika. Komunikacja z rynkiem w części spółek jest zaś prowadzona przy wsparciu innych, wyspecjalizowanych firm. Jest to rozwiązanie droższe, ale pozwala, szczególnie większym spółkom, na zachowanie odpowiednio wysokiej jakości IR. Trzeba także cały czas pamiętać o specyfice rynku alternatywnego. Został on stworzony z myślą o innowacyjnych firmach, które dopiero się rozwijają. Nie są one obciążane wieloma obowiązkami informacyjnymi, ponieważ wiązałoby się to z kosztami, na które nie wszystkich uczestników rynku stać. I właśnie dlatego zyskują na znaczeniu relacje inwestorskie, które pozwalają zastąpić obligatoryjną politykę informacyjną „luźniejszą” komunikacją z inwestorami.

Strona internetowa standardem w IR

Spółki z rynku NewConnect najczęściej komunikują się za pomocą strony internetowej. Jest to najtańszy i bardzo skuteczny kanał komunikacji z rynkiem, który pozwala pozyskać zarówno inwestorów, jak i klientów. Zdecydowana większość spółek nie ma ze swoimi witrynami problemów, choć czasem można mieć zastrzeżenia do jakości i ilości informacji na nich zamieszczanych. Zupełnym nieporozumieniem jest zaś przygotowanie zakładki „Relacje inwestorskie”, po kliknięciu w którą okazuje się, że strona jest w przygotowaniu. Nie świadczy to dobrze o firmie. Specjalna witryna internetowa dla inwestorów to jednak za mało, jeśli weźmiemy pod uwagę konkurencję ponad 360 innych firm. Powinna być ona zatem uzupełniona co najmniej o dane kontaktowe (e-mail, telefon) do osób odpowiedzialnych za IR.

Ciekawie do zagadnienia komunikacji z rynkiem podchodzą spółki posiadające swoje profile w serwisie Facebook. Choć nie są to serwisy przeznaczone bezpośrednio dla inwestorów, to można w nich łatwo śledzić rozwój i aktualną sytuację w spółce. Do firm stosujących tego typu komunikację z rynkiem należą m. in. Esotiq & Henderson, IAI, Mobile Factory, Novainvest, Platige Image, Socializer oraz Telesto. Ich profile wyglądają dobrze, inwestorzy z pewnością zdobędą tam wiele cennych informacji. Warto jednak pamiętać, że o ile tego typu komunikacja z rynkiem przynosi wiele korzyści, to niesie także zagrożenia w postaci chociażby ryzyka negatywnych komentarzy. Zakładając profil firmowy, warto go także często aktualizować, by odwiedzający go nie doszli do wniosku, że w firmie od kilku miesięcy nic się nie dzieje.

Jak inaczej spółki mogą komunikować się z inwestorami? Dobrą praktyką są cykliczne spotkania z Zarządem. Nie musi być ich wiele, dwa w roku (w tym jedno z okazji Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy) powinny być wystarczające. Uzupełniać je można o spotkania w formie chat/ wideo-chat/ web meeting, co jest już praktykowane na rynku NewConnect m. in. przez Auxilium, Doradcy24, EGB Investments, Inteliwise oraz Surfland Systemy Komputerowe. Spotkania takie są tańsze w organizacji oraz pozwalają zgromadzić większą liczbę aktualnych i potencjalnych inwestorów. Niestety tego typu spotkania z inwestorami są bardzo rzadko przeprowadzane i przez ostatni rok niewiele się pod tym względem zmieniło. Część firm zaś stoi na stanowisku, że nie były i nie będą one w przyszłości praktykowane.

Inną z metod IR jest współpraca z analitykami giełdowymi. Spółki z rynku alternatywnego są nadal często pomijane w raportach analitycznych, stąd pojawienie się jakiejkolwiek pozytywnej wzmianki o firmie jest bardzo dobrze przyjmowane przez rynek. Zacieśnienie tego typu współpracy zazwyczaj wpływa na zwiększenie wartości rynkowej firmy, co jest korzystne zarówno dla niej samej, jak i dla inwestorów. Warto jednak pamiętać, że zamknięcie się na indywidualnych inwestorów i współpraca jedynie z profesjonalistami mogą negatywnie odbić się na reputacji. Inwestorzy bowiem chętnie piszą o takich firmach niepochlebne opinie na forach internetowych.

Wskazówką dla zachowania odpowiedniej jakości komunikacji z rynkiem spółek notowanych na rynku alternatywnym jest przyjęty przez GPW dokument „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na NewConnect”. Znajdziemy w nim zalecenia dotyczące m.in. prowadzenia korporacyjnej strony internetowej i danych na niej zawartych, przeprowadzania spotkań z inwestorami, analitykami i mediami czy też publikacji raportów okresowych (także miesięcznych). Dobre Praktyki nie są obowiązkowe, ale ich przestrzeganie jest wskazane. Jak się jednak okazuje, brak obowiązku ich stosowania wpływa demotywująco na spółki, gdyż często korzystają one z tej możliwości. Szkoda, zarządzający tymi spółkami tracą bowiem szansę na zwiększenie ich wartości rynkowej.

Inwestor pisze e-maila…

Pani Beata, podobnie jak Pan Tomasz w ubiegłym roku, rozesłała e-maile do wszystkich firm notowanych na NewConnect. Zrobiła to, by sprawdzić, jak spółki traktują inwestorów indywidualnych. Poruszyła w nich kilka kluczowych dla niej kwestii, które nie zawsze są przystępnie opisane na stronach internetowych lub ich znalezienie sprawia wiele trudności. Same odpowiedzi zaś nie powinny stanowić większego problemu dla osób odpowiedzialnych za IR ze strony spółek. Wymagane były odrobina chęci i kilka-kilkanaście minut na przyzwoite sformułowanie e-maila zwrotnego.

Pani Beata wysłała e-maile następującej treści:

 

Witam,

zainteresowała mnie Państwa spółka. Wydaje mi się niedowartościowana, stąd planuję stać się jej współwłaścicielem. Proszę o kilka informacji, które pomogą mi podjąć decyzję:

- czy spółka organizuje cykliczne spotkania z Inwestorami? Kiedy było ostatnie i kiedy jest najbliższe?

- czy spółka planuje kolejne emisje akcji, które wiązałyby się z rozwodnieniem kapitału?

- czy moglibyście Państwo przesłać życiorys Prezesa Zarządu i Członków Zarządu?

- czy spółka opublikowała prognozy wyników finansowych na 2012 rok (i lata kolejne)?

Pozdrawiam

Beata Morek

 

Założeniem badania było sprawdzenie, jak szybko firmy reagują na zapytania od potencjalnych inwestorów indywidualnych oraz czy przesłane odpowiedzi są merytorycznie satysfakcjonujące. Nie była zaś oceniana samej polityka informacyjna firm, tzn. jeśli spotkania z inwestorami nie są praktykowane, ale jest to odpowiednio umotywowane, to firma miała szansę uzyskać wyróżnienie w badaniu. Spółki mogły odpowiedzieć na pytania na zasadzie tak/nie, ale mogły też przekazać bardziej szczegółowe wyjaśnienia, co oczywiście było dodatkowo punktowane. Potencjalna inwestorka doceniała także przesłaną prezentację, zaproszenie na spotkanie z przedstawicielem spółki lub zaproszenie do zapisania się na newsletter dla inwestorów.

Brak reakcji na zapytanie inwestora dyskwalifikuje spółkę

Wyniki badania są mocno rozczarowujące. Potencjalna inwestorka na ponad 50% wysłanych e-maili nie otrzymała jakiejkolwiek odpowiedzi. Jest to zdecydowanie gorszy wynik niż w ubiegłym roku, kiedy to 2/3 firm przesłało e-maila zwrotnego. Dane te skłonić powinny do głębszych przemyśleń, zarówno inwestorów, jak i osoby odpowiedzialne za komunikację z rynkiem ze strony firm. Możliwe także, że sam nadzór GPW nad notowanymi spółkami jest zbyt słaby. Świadczyć może o tym fakt, że dane kontaktowe zamieszczane przez spółki na stronie www.newconnect.pl są w zbyt dużej liczbie przypadków nieaktualne. Inwestorka po niespełna 1 na 10 wysłanych e-maili otrzymywała autoodpowiedź z informacją o niedostarczeniu wiadomości z powodu awarii serwerów, blokadzie adresu lub nieprawidłowym odbiorcy. Cieszy zaś fakt, że ponad 30% spółek, w jakiejkolwiek formie, odpowiedziało na przesłane zapytanie.

Niestety nie każda odpowiedź na pytania przesłane przez potencjalnego inwestora okazywała się wystarczająca. Z tego powodu w tym roku przyznanych zostało jedynie 13 wyróżnień. Nie oznacza to, że pozostałe firmy źle traktują inwestorów. Ich odpowiedzi zazwyczaj niczym się nie wyróżniały, nie poruszały wszystkich kwestii interesujących panią Beatę lub też po prostu nie nadają się do konstruktywnej oceny. Przykład uzyskanej odpowiedzi, która nie powinna być w ogóle wysłana, znajduje się poniżej.

Jakie błędy najczęściej popełniały osoby odpisujące potencjalnej inwestorce? Nie można odsyłać na stronę internetową firmy bez komentarza, co niestety czasem miało miejsce. Jeśli inwestorka zadaje pytania, to z dużym prawdopodobieństwem odwiedziła już stronę internetową, tylko nie znalazła odpowiedzi. Należy jej zatem pomóc. Błędem jest także zamiast ustosunkowania się do pytań zadanie własnego, np. „jaką kwotą inwestycji jest Pani zainteresowana?”. Niestety pytania takie wielokrotnie się pojawiały. Jedna ze spółek zaś zapytała jedynie o cel pozyskiwania informacji. Celem było poznanie firmy i podjęcie decyzji inwestycyjnej, dosyć jasno pani Beata to wyraziła. Niestety często przesyłane były odpowiedzi nie na wszystkie pytania lub poruszające tematykę, ale w bardzo małym stopniu.

Liderzy badania wzorem do naśladowania

Co zaś pozytywnie świadczyło o jakości relacji inwestorskich w firmie? Na pewno czas odpowiedzi. Cieszy, że w 32% przypadków pani Beata otrzymała e-maila zwrotnego w ciągu 24 godzin (jest to lepszy wynik niż w ubiegłym roku). Miłym akcentem jest przesłanie telefonu kontaktowego wraz z prośbą o kontakt, gdyby odpowiedzi okazały się niewystarczające. Bardzo często pani Beata otrzymywała odpowiedzi bezpośrednio od członka Zarządu, jest to miłe i świadczy to o poważnym traktowaniu inwestorów. Niektóre spółki przesłały ponadto prezentacje z informacjami o prowadzonej działalności lub po prostu umieściły stosowne notatki w e-mailu zwrotnym. Materiały te można oczywiście znaleźć na stronie internetowej, ale są miłym akcentem i z pewnością wpływają na decyzje inwestycyjne. Część z firm prowadzi newslettery dla inwestorów. Ich przygotowywanie jest bardzo dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia relacji inwestorskich, ponieważ nie każdy ma czas by na bieżąco śledzić działalność firm z portfela.

Po przeanalizowaniu wszystkich odpowiedzi na e-maila audytowego postanowiliśmy wyróżnić 13 firm. Tym razem jest to „szczęśliwa trzynastka”. Liderzy badania mogą zostać uznani za wzór do naśladowania. Jedną z firm, która otrzymała wyróżnienie jest iCom Vision Holding. Jest to firma zagraniczna, pani Beata odpowiedź uzyskała w języku angielskim, a ponadto przesłane zostało tłumaczenie z translatora. Wszystko to w ciągu jednego dnia. Spółka ta jest idealnym przykładem na to, że jeśli się chce utrzymywać relacje inwestorskie na wysokim poziomie, to jest to wykonalne. Nawet jeśli akcje notowane są w innym kraju.

Jak nie odpowiadać inwestorowi?

Poniżej zamieszczamy jedną z uzyskanych odpowiedzi. Jest ona przykładem na to, jak wiele niektóre spółki muszą się jeszcze nauczyć (pisownia oryginalna, nazwę firmy pominięto).

 

Witam Pani Beato,

domyślam się, że część pytań wynika z roztargnienia i/lub przejęcia rolą, ale naturalnie na te i zapewne inne pytania odpowiemy z przyjemnością. My również z przyjemnością dowiemy się czegoś więcej o naszym potencjalnym, tak bardzo przejmującym się naszą spółką, współwłaścicielem.

Proszę o przesłanie nr telefonu celem umówienia spotkania z Zarządem w najbliższym możliwym terminie.

Dzięujemy za zainteresowanie

PS Przyszły tydzień to idealny czas, bo będziemy mieli już wtedy nawet raport o wpływie jazzu na rozwój kolarstwa w Chinach!

Pozdrawiam

XXX YYY

dyrektor PR i marketingu

 

 

Wywiad - Krzysztof Matela, Prezes Zarządu EGB Investments S.A.

Artur Szczepkowski: Gratuluję wyróżnienia, w ubiegłym roku także je Państwo otrzymaliście. Dlaczego firma dba o dobre relacje z inwestorami indywidualnymi?

Krzysztof Matela: Dziękuję za wyróżnienie. Jest to dla nas niezwykle ważne, że nasze działania w zakresie relacji inwestorskich są doceniane. Wierzymy, że dobre stosunki z inwestorami owocują zwiększeniem z ich strony zainteresowania akcjami, co wpływa na wzrost kapitalizacji spółki oraz ułatwia pozyskanie kapitału w drodze emisji obligacji czy innych instrumentów. Inwestor indywidualny jest dla nas równie ważny jak instytucjonalny. Jego działania mają bardziej bezpośredni wpływ na zwyżkę kursu. Podejmuje on bowiem decyzję szybko, gdyż nie posiada komitetu inwestycyjnego czy innego tego typu organu, jaki można spotkać w TFI lub OFE. Inwestor nabywa akcje tych spółek, które zna i rozpoznaje, których obszar działalności biznesowej jest dla niego zrozumiały oraz które dostarczają mu niezbędnych informacji, potrzebnych do podejmowania decyzji inwestycyjnych.

AS: Jednak wyniki ubiegłorocznego i tegorocznego badania pokazują, że inwestorzy indywidualni nie są rozpieszczani przez spółki z rynku alternatywnego. Jaki może być tego powód?

KM: Pierwotnie NewConnect miał być platformą, na której miały pozyskiwać kapitał start-upy oraz podmioty działające w obszarze nowych technologii. Praktyka pokazała, że rynek alternatywny stał się miejscem, na którym mogą zadebiutować po prostu mniejsze firmy niż na GPW. W każdym tygodniu debiutuje na tym parkiecie nowa spółka. To potwierdza, że stał się on znakomitym źródłem pozyskiwania kapitału. Niestety duża część emitentów wprowadzających akcje na NewConnect nie ma odpowiedniego zaplecza w postaci działu relacji inwestorskich, a nawet  dedykowanemu tej działce pracownika. Część spółek dodatkowo nie przykłada do tego większej wagi, co uważam za błędne, ponieważ „trudno jest usłyszeć kogoś, kto nic nie mówi”.

AS: Co należałoby zmienić, aby jakość relacji inwestorskich na NewConnect była lepsza? Istnieje już bowiem dokument „Dobre Praktyki Spółek Notowanych na NewConnect”. Czy konieczne są bardziej wiążące regulacje?

KM: Myślę, że dodatkowe regulacje nie rozwiążą problemu. Bardziej stawiałbym na edukowanie emitentów, lepsze wspieranie ich przez GPW i autoryzowanych doradców w tym zakresie, organizowanie warsztatów i konferencji. Z drugiej rynek na bieżąco weryfikuje podejście spółek do relacji inwestorskich. Te, które traktują inwestorów poważnie i z należytą uwagą, mogą liczyć na lepsze zrozumienie i większe zainteresowanie. A to może przełożyć się na wzrost kursu i powodzenie emisji.

AS: Czy utrzymywanie relacji inwestorskich na wysokim poziomie jest kosztowne?

KM: Przede wszystkim należy zacząć od tego, by określić kanały i sposoby komunikacji z rynkiem. Następnie warto określić, czy relacje inwestorskie emitent będzie prowadzić samodzielne, czy też wyoutsourcuje ten obszar działań na zewnątrz. Relacje inwestorskie to kwestia filozofii funkcjonowania spółki. Decyzja o wejściu na rynek publiczny powinna być równoważna ze zrozumieniem, że należy dzielić się wiedzą o tym, co aktualnie dzieje się w firmie. Według mnie na jakość tego procesu większy wpływ niż wielkość budżetu mają: pomysł, systematyczność, zaangażowanie, sprawny i szybki przepływ informacji  i dobra organizacja pracy. Można osiągać znakomite efekty przy stosunkowo niskich nakładach, np. wykorzystując media społecznościowe i inne alternatywne kanały.

AS: Jak wyobraża sobie Pan kontakty z inwestorami za kilka lat? Czy portale społecznościowe to dobry kierunek?

KM: Wszystkie kanały komunikacji z inwestorami są ważne, zarówno spotkania, jak też kontakty drogą on-line. Od samego początku obecności na NewConnect organizujemy czaty giełdowe z akcjonariuszami, udostępniamy elektroniczne kanały zgłaszania pytań, rozbudowujemy sekcję Relacje Inwestorskie na naszej stronie www.egb.pl. To tylko niektóre z podejmowanych działań. Wykorzystujemy także media społecznościowe – np. stworzyliśmy profil na Facebooku, informujemy o istotnych wydarzeniach poprzez Blipa i Twittera, zamieszczamy prezentacje wyników na Slideshare.com. Kluczową sprawą jest to, by podejść do każdego zainteresowanego akcjami spółki w sposób indywidualny. Ważne jest także to, by dostosować sposób komunikacji i media do specyfiki inwestora. Ze względu na to, że kanały społecznościowe pozwalają dzielić się informacją niezwykle szybko, będą coraz chętniej wykorzystywane zarówno przez spółki publiczne, jak i przez inwestorów.