English info

Psychologia w pigułce - Tom Butler-Bowdon, „50 klasyków psychologii”

Autor: Dorota Sierakowska

Data: 4 stycznia 2012

Chociaż streszczenie najważniejszych osiągnięć psychologii w zawierającej mniej niż 400 stron książce może wydawać się śmieszne, lektura „50 klasyków psychologii” okazała się bardzo miłym zaskoczeniem. Jest to książka konkretna, napisana w sposób dynamiczny i przejrzysty.

50 klasykw psychologii okadka

Pozycja ta jest ciekawym uzupełnieniem wiedzy psychologicznej zarówno dla osób, które w tej dziedzinie czują się kompletnymi laikami, jak i dla tych, którzy posiadają już na ten temat elementarną wiedzę. Autor opisuje bowiem nie tylko najważniejsze dzieła takich klasyków jak Freud, Jung, Pawłow, Maslow czy Cialdini, lecz także książki pisane przez nie-psychologów, którzy poruszali ważne zagadnienia z tej dziedziny, często bazując na swoich osobistych doświadczeniach.

Tom Butler-Bowdon stworzył inspirującą książkę, która pokazuje kluczowe wnioski płynące z 50 dzieł o tematyce psychologicznej. Autor prezentuje próby odpowiedzi na dręczące współczesnych ludzi pytania – m.in. o to, dlaczego jesteśmy tym, kim jesteśmy, jak rozpoznać nasz typ osobowości, jak sprawnie porozumiewać się z innymi, jak radzić sobie ze strachem i stresem oraz… jak być szczęśliwym. Możemy poznać genezę znanych pojęć używanych na co dzień, takich jak kompleks niższości czy kryzys tożsamości.

„50 klasyków psychologii” to lektura godna polecenia osobom zabieganym i tym, którzy nie mają ochoty i wytrwałości, aby przebrnąć przez napisane naukowym językiem teksty psychologiczne. Jednocześnie może ona stanowić zachętę do dalszego zgłębiania wiedzy i sięgnięcia po którąś z opisywanych książek.