Data: 14 grudnia 2011
Neurolingwistyczne programowanie (NLP) to temat, który wzbudza kontrowersje. Dla jednych jest to zbiór skutecznych sposobów radzenia sobie z rzeczywistością, a dla innych – pseudonauka o braku przejrzystej metodologii i wątpliwej efektywności. Jednak książki dotyczące NLP coraz częściej pojawiają się na sklepowych półkach.
Wśród innych książek poruszających tę tematykę „Biblia NLP” wyróżnia się przede wszystkim poziomem zaawansowania. Nie jest to bowiem lektura dla osób dopiero wdrażających się w temat –zawarte słownictwo często jest charakterystyczne dla filozofii NLP – mowa jest m.in. o pozycjach percepcyjnych, metaprogramach, filtrach, czy submodalnościach. Więc osoby chcące poznać podstawy NLP mogłyby uznać tę książkę za dość trudną w odbiorze.
Jak sama nazwa wskazuje, „Biblia NLP” jest obszernym zbiorem technik neurolingwistycznego programowania. Obejmuje on zarówno techniki powszechnie znane (takie jak kotwiczenie), jak i techniki bardziej zaawansowane. Według założeń autora, książka ma pomóc m.in. w zidentyfikowaniu własnego systemu wartości, okiełznaniu emocji oraz, przede wszystkim, skutecznym komunikowaniu się z innymi.
Książka zapewne zawiedzie te osoby, które spodziewają się znaleźć w niej uniwersalne i łatwe sposoby wpływania na zachowanie innych osób. Będzie natomiast ciekawą lekturą dla tych, którzy chcą przetestować skuteczność technik NLP, nie bojąc się systematycznej pracy.