Data: 21 listopada 2011
Milton Friedman to człowiek-legenda. Laureat Nagrody Nobla z 1976 roku, zagorzały libertarianin, propagator monetaryzmu, jest z dzisiejszej perspektywy jednym z najważniejszych ekonomistów XX wieku. Jednak nie zawsze tak było. Jego zaangażowanie w politykę oraz zdecydowane poglądy przysporzyły mu za życia wielu wrogów.
Chociaż dzisiaj trudno w to uwierzyć, to przez długi czas Friedman był uważany przez część środowiska akademickiego za heretyka – w bibliotekach wielu uczelni nie można było znaleźć jego książek, zaś recenzja jego dzieła z 1962 roku pt. „Kapitalizm i wolność” ukazała się tylko w jednym amerykańskim czasopiśmie. Kiedy naukowiec dostał Nagrodę Nobla, w dniu wręczania nagród w Sztokholmie protestowało kilka tysięcy ludzi.
Lanny Ebenstein w przystępny sposób przybliża czytelnikom postać Friedmana – przedstawia jego naukowe początki, życiowe wybory i drogę na szczyt. Pojedyncze rozdziały książki poświęcone zostały również życiu osobistemu naukowca, a zwłaszcza roli żony Rose w jego życiu. Jednak autor biografii noblisty skupił się głównie na naukowej ścieżce rozwoju Friedmana, prezentując ewolucję jego poglądów, fragmenty niektórych prac oraz ich znaczenie.
Lanny Ebenstein przedstawia w książce także wypowiedzi byłych studentów Friedmana oraz opisuje relacje naukowca z innymi ekonomistami (wielu z jego współpracowników i kolegów zostało również nagrodzonych Nagrodą Nobla). Biografia Lanny’ego Ebensteina jest bardzo ciekawą pozycją o życiu i poglądach niezwykłego człowieka. Jedyne, co można jej zarzucić, to brak obiektywizmu – autor pozostaje pod ogromnym wrażeniem osoby Friedmana i to widać, ponieważ Ebenstein mało miejsca poświęca kontrowersyjnym wydarzeniom z życia ekonomisty – np. jego wpływie na poglądy chilijskiej junty. Mimo to lektura biografii Friedmana jest przyjemnością i dostarcza wielu informacji.