English info

David Gilmour - Live in Gdańsk

Autor: Piotr Niewiadomski

Data: 12 grudnia 2008

Stocznia Gdańsk pojawia się w ostatnim czasie w mediach dość często. Co chwilę słychać doniesienia o rozmowach, planach restrukturyzacji, interwencji rządu albo o opinii Komisji Europejskiej. Tymczasem, Stocznia znów jest powodem do dumy dla wszystkich Polaków. To dzięki niej o Gdańsku znów mówi się na całym świecie. No i jeszcze dzięki Davidowi Glimourowi... . 26 sierpnia 2006 roku w Gdańsku na terenie stoczni odbył się wyjątkowy koncert. David Gilmour wystąpił z okazji 26. rocznicy założenia NSZZ Solidarność. Samo pojawienie się lidera Pink Floyd w Polsce było wydarzeniem ogromnej rangi. Tymczasem, po niemal dwóch latach od tamtego koncertu, fani Davida Gilmoura i Pink Floyd znów są rozpieszczani przez jednego z najlepszych gitarzystów wszechczasów.

Niedawno ukazał się nowy album koncertowy zatytułowany „Live in Gdańsk”, na którym zamieszczony jest zapis gdańskiego koncertu Gilmoura. Jest to prawdziwa gratka dla jego wiernych fanów. Album ukazał się w kilku wersjach, które różnią się zawartością. Wybór jest szeroki – od wersji dwupłytowej zawierającej zapis koncertu w formacie audio aż po pięciopłytowy zestaw kolekcjonerski – zapis koncertu w formacie audio i na dvd oraz nagrania z trasy koncertowej w innych miastach świata, do których dołączono plakat, zdjęcia z koncertu, a nawet kostkę do gry na gitarze!

Dla każdego, kto nie był na koncercie, opisywane przeze mnie wydanie jest jak bilet, który pozwala się tam przenieść. Z kolei dla wszystkich, którzy byli na historycznym występie Gilmoura w Gdańsku, najnowszy album koncertowy jest pozycją absolutnie obowiązkową, która pomoże przypomnieć niesamowite wydarzenia sprzed dwóch lat.

Gdy piszę te słowa jestem właśnie na moim prywatnym koncercie Gilmoura i wsłuchuję się w niepowtarzalny dźwięk jego gitary. Drodzy fani Pink Floyd, powiem Wam tylko tyle: Wish You Were Here*.

* Chciałbym, żebyście tu byli

Źródło: EMI Music Poland