English info

Praktyczny poradnik o certyfikatach

Autor: Jakub Domagalski

Data: 11 kwietnia 2011

Rozważając podjęcie studiów w celu uzyskania jednego z międzynarodowych certyfikatów, warto być rozeznanym w sposobach finansowania szkoleń oraz trybach nauki. Niestety koszty szkoleń, książek oraz opłaty członkowskie instytucji certyfikujących są dużym obciążeniem dla niejednego zainteresowanego międzynarodowymi kwalifikacjami. Jak zatem poradzić sobie z problemem finansowania oraz jaki wybrać tryb nauki?

Ceny szkoleń na rynku wahają się średnio między 1.000 a 3.000 zł netto w zależności od tego, czy uczestnik decyduje się na jeden, czy dwa moduły (szkolenie wstępne – intro oraz uzupełniające – revision). Cena dotyczy zwykle jednego przedmiotu. W przypadku CIMA lub ACCA egzaminów jest kilkanaście, a całkowity koszt szkoleń włącznie z innymi opłatami, w przypadku uczęszczania na szkolenia ze wszystkich przedmiotów, może wynieść nawet 30.000 zł. Do tego dochodzą opłaty za egzaminy po kilkadziesiąt GBP za każdy test oraz opłaty roczne – członkowskie. Większość znanych na rynku firm szkoleniowych oferuje również usługi administracji, które polegają na wspieraniu studenta w kontaktach z instytutami – pomocy m. in. przy rejestracji, wysyłce dokumentów, zapisach oraz płatnościach za egzaminy. Kosztów jest sporo, jednak są one rozłożone w czasie trwania studiów (średnio min. 3-5 lat).

Najtańszy wariat przygotowań do międzynarodowych certyfikatów to zakup podręczników i samodzielna nauka do egzaminu. Niestety często przygotowującym się do egzaminu brakuje praktycznej wiedzy z danego przedmiotu oraz zwykłego kontaktu z trenerem, który mógłby wesprzeć ich swoją wiedzą, nauczyć technik egzaminacyjnych, biznesowego i praktycznego spojrzenia na zagadnienia teoretyczne wymagane w ramach egzaminu oraz odpowiedzieć na trudne pytania. Kontakt z trenerem jest bezcenny.

Na rynku występują zwykle po dwa wydawnictwa dla certyfikatu, co daje pewną możliwość wyboru. Najlepiej prezentuje się oferta wydawnicza dla certyfikatu CIMA, gdzie do wyboru mamy nawet trzy wydawnictwa: BPP, Kaplan i Elsevier. Różnice w wydawnictwach oczywiście istnieją. W przypadku CFA dobrą renomą cieszy się Schweser Kaplana, będący ciekawszym opracowaniem od podręcznika wydawnictwa CFA Institute.

Poszukując sposobów finansowania, przygotowujący się mają do wyboru kilka opcji pozwalających redukować prywatne nakłady finansowe na naukę. Jak tego dokonać?

Pierwszym sposobem, szczególnie dla osób pracujących, jest wystąpienie do pracodawcy z wnioskiem o całkowite lub częściowe finansowanie szkoleń. Jest to ciekawa forma finansowania drogich szkoleń, jednak nie wszystkie firmy mogą chcieć partycypować w tych kosztach. Ale nie warto się poddawać. Wielu studentów ACCA czy CIMA potwierdza, że choć na początku z pracodawcą trudno było uzgodnić przynajmniej częściowe finansowanie, to później, po zaliczeniu pierwszych kilku egzaminów, częściej się to udaje. Pracodawca łatwiej wtedy daje się przekonać, że warto wspierać ambitnego pracownika. Jeśli nie, to literki ACCA, CIMA, CFA czy CIM w CV na pewno ułatwią znaleźć lepszą firmę. Są przedsiębiorstwa, które z chęcią rekrutują takie osoby.

 Jeśli musimy ponieść pełny koszt bez żadnego dofinansowania, możemy ubiegać się o płatności ratalne. Tym samym nie musimy pożyczać pieniędzy od znajomych czy brać kredytu z banku. Drugi sposób to możliwość uzyskania zniżek, rabatów na szkolenia, które mogą sięgać nawet do 33%, ale jednocześnie wiążą się ze spełnieniem pewnych warunków (np. zapis na szkolenia z dużym wyprzedzeniem, wiek do 28 lat lub polecenie znajomego). 

Jednym z ciekawszych rozwiązań pod względem ceny i trybu nauki jest e-learning. Część  firm szkoleniowych oferuje tańsze zajęcia w formie e-learningu. Korzystając z takiego trybu studiowania, oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale również czas na dojazdy. Zwykle uczestnicy kursów pochodzą z różnych regionów Polski i muszą dojeżdżać do głównych centrów edukacyjnych (zazwyczaj w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie), żeby odbyć kurs. Zajęcia w takiej formie są doskonałym uzupełnieniem oferty dla osób, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w stacjonarnych szkoleniach. Większość renomowanych firm szkoleniowych posiada w swojej ofercie platformy e-learningowe (np. BPP, PwC Academy, Kaplan, czy Elsevier).

Na uwagę zasługuje oferta e-learningu BPP przygotowująca do egzaminów ACCA i CIMA, która wyróżnia się na tle innych szkoleń tego typu. Zaletą tej formy szkolenia jest to, iż zajęcia odbywają się w formie e-learningu, a student ma możliwość odsłuchania nagrania wideo. Pakiet jest bardziej kompletny niż te oferowane w Wielkiej Brytanii, ponieważ posiada również zestaw książek drukowanych, Course Notes (stanowiące alternatywne źródło nauki w stosunku do podręcznika), a także płyty CD do wybranych przedmiotów. Forma e-learningu jest o tyle ciekawa, że student ma zapewniony kontakt z wykładowcą, który chętnie odpowie na wszystkie pytania. Dodatkowo kontakt z innymi uczestnikami szkolenia pomaga w wymianie doświadczeń i wiedzy - nauka nie jest anonimowa. Najważniejsze jest jednak to, że taki pakiet szkoleniowy jest dużo tańszy w stosunku do jego klasycznego odpowiednika.

Istnieją również inne sposoby finansowania szkoleń. Wartą zainteresowania i może najciekawszą opcją finansowania nauki są udziały w konkursach, w których do wygrania są szkolenia ACCA, CIMA i CFA. Miesięcznik Trend jest współorganizatorem takiego konkursu finansowego, którego pierwsza edycja zakończyła się na początku stycznia 2011. Warto śledzić  kolejne wydania Trendu, aby nie przegapić następnej edycji konkursu. Inny ciekawy wariant nauki to udział w przeznaczonym tylko dla najlepszych studentów SGH specjalnym programie ACCA, organizowanym przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie we współpracy z firmą Ernst & Young Academy of Business.

Wybrane wydawnictwa:

Nazwa wydawnictwa

Nazwa programu

BPP Publishing

ACCA, CIMA, CIM

Kaplan

ACCA, CIMA, CFA

Elsevier Publishing

CIMA

CFA Institute

CFA

CIM Institute

CIM

Prentice Hall

CIM