English info

Bankier.pl - polski portal finansowy

Autor: Bartosz Popko

Data: 10 stycznia 2008

Bankier.pl jest czołowym serwisem informacyjnym koncentrującym się na sektorze finansowym. Według wyników badania Megapanel PBI/Gemius, portal jest jednym z najczęściej odwiedzanych serwisów w kategorii Biznes/Finanse/Prawo i posiada grubo ponad milion użytkowników. Warto także wspomnieć, że bankier.pl, jako niezależna spółka medialna z segmentu nowych technologii, od ponad roku notowana jest na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych

Podział tematyczny

Wchodząc na stronę główną, natychmiast widać, że portal jest profesjonalnie rozbudowany oraz oferuje nam wiele przydatnych informacji i ciekawych narzędzi. Podział tematyczny serwisu dzieli się na: wiadomości, finanse osobiste, inwestowanie, firma oraz lifestyle, gdzie znajdziemy informacje ze świata sportu, motoryzacji i rozrywki. Kierując się do działu inwestycji, na którym chcę się skupić, mamy możliwość zapoznania się z najnowszymi informacjami z giełdy, notowaniami, poradnikami inwestycyjnymi, komentarzami ekspertów oraz możemy skorzystać z użytecznych narzędzi wspomagające inwestowanie.

Notowania

Do dyspozycji mamy całą gamę instrumentów finansowych, których kursy możemy obserwować za darmo, lecz z 15 minutowym opóźnieniem: akcje, indeksy, rynek NewConnect, kontrakty, opcje, waluty, towary oraz fundusze. Tabela prezentuje się dobrze, jest czytelna i intuicyjnie możemy wyszukać interesujące nas dane spośród ciągu liczb. Ciekawą propozycją Bankiera jest możliwość otrzymywania notowań w czasie rzeczywistym poprzez sms na telefon komórkowy. Usługa oczywiście jest płatna.

Profile

Niewątpliwą zaletą, wyróżniającą Bankiera od konkurencyjnych serwisów biznesowych są profile spółek giełdowych, gdzie mamy dostęp do wszelkich informacji na temat danego waloru i w jednym miejscu mamy możliwość zapoznania się z podstawowymi danymi o spółce czy szczegółowymi notowaniami (kurs, wolumen, wartość obrotu itd.). W tym samym oknie widoczne są także inne użyteczne narzędzia, gdzie możemy podpatrzeć skróty najnowszych wiadomości o spółce, wskaźniki giełdowe, stopy zwrotu z danego okresu oraz podsumowane opinie analityków. Ciekawą opcją, z reguły niespotykaną w innych serwisach, jest dostęp do informacji o wskaźnikach finansowych, raportach analityków, rekomendacjach czy nawet sygnałach analizy technicznej generowanych przez program o nazwie TraderNews.

Wśród tych wszystkich narzędzi widoczne są też główne tematy forum o danej spółce i w szybki sposób możemy się przenieść do wątków założonych przez użytkowników portalu. Trzeba tutaj przyznać, że przeglądanie dyskusji na forum jest kłopotliwe i mało czytelne. Dla wielu inwestorów jest to istotne źródło wiedzy, więc Bankier powinien dopracować wygląd i konstrukcję własnego forum.

Oczywiście nie zabrakło też wykresów obrazujących wahania cen akcji. Mimo, że do wyboru mamy wiele opcji w których możemy zmieniać rodzaj wykresu, okres, wskaźniki i inne ustawienia to jednak trzeba zarzucić bankierowi to, że jest on zbyt prosty i mało czytelny. Dla osób opierających się na analizie technicznej, kłopotliwe będzie odczytanie jakichkolwiek informacji z tak przeciętnego i mało rozbudowanego wykresu.

Wizytówki

Dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z inwestowaniem, godnym polecenia jest Katalog domów maklerskich i brokerów walutowych. W łatwy i szybki sposób mamy dostęp do informacji o wszystkich instytucjach finansowych w Polsce oferujących swoje usługi na rynkach kapitałowych. Możemy porównać ich propozycje dla klientów i dowiedzieć się jakie rynki obsługują i czy posiadają dodatkowe usługi ułatwiające inwestowanie. Ciekawą opcją jest dostępna wyszukiwarka dzięki której możemy sprecyzować swoje oczekiwania wobec oferty domów maklerskich.

Co, gdzie i kiedy?

Kalendarz Finansowy Bankiera jest chyba jednym z najlepszych i najciekawszych narzędzi dostępnych w polskich serwisach internetowych zajmujących się tematyką biznesową. Oferuje inwestorom możliwość sprawdzenia, co ważnego dzieje się na rynkach finansowych lub w spółkach giełdowych. Kalendarz posiada zbiór najważniejszych wydarzeń na rynkach i w gospodarce dostępny w wygodnej formie przeglądania według dat. Możemy z wyprzedzeniem dowiedzieć się o np. emisji praw poboru, debiutach czy NWZA danej spółki. W bardzo wygodny sposób przedstawiane są wydarzenia gospodarcze, tak aby wiedzieć czego można oczekiwać i jakie były poprzednie wartości: „Posiedzenie FED, decyzja o poziomie stóp procentowych. Obecna wartość: 4,50%. Oczekiwania: 4,25%.” Krótko, zwięźle i na temat.

Warto obliczyć

Ciekawa propozycja to również Kalkulator debiutu giełdowego, który pozwala obliczyć, czy opłacalne będzie kupienie akcji na rynku pierwotnym korzystając z kredytu na zakup akcji. Podając kilka podstawowych parametrów można sprawdzić, jaki zysk lub jaką stratę przyniesie nam inwestycja na rynku pierwotnym. Odpowiednio zmieniając parametry można sprawdzić, kiedy inwestycja będzie mogła zakończyć się zyskiem. Bankier.pl zastrzega, że Kalkulator ma za zadanie jedynie zilustrować mechanizm wykorzystania kredytu na zakup akcji na rynku pierwotnym.

Telewizja Bankiera

Uruchomiony w drugiej połowie 2006 roku serwis Bankier.TV to miejsce, w którym informacje ze świata finansów, ekonomii i gospodarki prezentowane są w zupełnie innej formie. Każdego dnia możemy obejrzeć materiały multimedialne przygotowywane przez redakcję serwisu Bankier.pl, TV Biznes, Open Finance i kilka innych firm. W tym roku portal zaprezentował nową, innowacyjną usługę na rynku usług finansowych. Specjalnie przygotowany serwis dla telefonów komórkowych o nazwie m.bankier.pl. umożliwia śledzenie aktualnych wiadomości gospodarczych, analiz ekonomistów, notowań akcji, walut i funduszy inwestycyjnych oraz podpatrywanie wątków na forach dyskusyjnych. Oczywiście potrzebujemy do tego odpowiedniego modelu telefonu komórkowego.

Warto?

Bankier.pl jest profesjonalnie przygotowanym serwisem oferującym zaawansowane narzędzia wspomagające codzienne decyzje inwestycyjne na rynkach finansowych. Wygoda w użytkowaniu i przejrzyste menu sprawia, że bez problemów odnajdziemy interesujące nas działy poszukując rzetelnych informacji na dany temat. Myślę, że portal bankier.pl warto odwiedzać regularnie.