English info

INTERIA.PL S.A.

Autor: Krzysztof Jankowski

Data: 16 kwietnia 2007

Po ostatnim tygodniu, w którym na warszawskiej giełdzie indeksy po raz kolejny osiągały nowe rekordowe poziomy, sytuacja wydaje się być bardzo ciekawa. Wielu analityków uważa, że dalszy rozwój sytuacji może być bardzo podobny do tego, co działo się na GPW w grudniu, a potem w lutym i na początku marca – czyli wyraźny spadek zaraz po osiągnięciu rekordowych poziomów indeksów. Jako poparcie swoich prognoz podają oni bardzo słabą końcówkę piątkowej sesji, kiedy to indeks WIG 20 stracił prawie 1% ze swojego porannego wzrostu. Pozytywne wiadomości przyniosło jednak piątkowe zamknięcie giełd w Stanach Zjednoczonych, na których indeksy wzrosły o około 0,4%, co może być pozytywnym bodźcem dla naszej giełdy na zbliżający się tydzień.

Na tle giełdy ciekawie prezentuje się sytuacja spółki Interia.pl, znanego portalu internetowego. Akcje krakowskiej spółki od dłuższego już czasu – mniej więcej od połowy lutego - znajdują się w trendzie bocznym. Jednak podczas ostatnich trzech tygodni na wykresie wyraźnie zaznacza się formacja trójkąta równoramiennego, której obecność standardowo świadczy o dużym prawdopodobieństwie mocnego wybicia w jedną ze stron. Pytanie tylko w którą?

Analizując sytuację techniczną wydaje się, że wybicie powinno nastąpić w górę. Na ten fakt wpływa ponad procentowy wzrost kursu na piątkowej sesji, który pozwolił na przebicie średnio- i długoterminowych prostych średnich kroczących (odpowiednio dla 30 i 45 sesji), natomiast 15-sesyjna średnia krótkookresowa okazała się być póki co poziomem oporu dla kursu, mniej więcej w miejscu, gdzie przebiega górne ramię wspomnianego trójkąta (vide wykres).

Pozytywne sygnały pochodzą także z obserwacji wskaźników. Oscylator stochastyczny (Stochastic Oscillator) przebił właśnie od dołu swoją linię sygnalną, a wskaźnik tempa zmian ROC nie tylko przebił od dołu linię sygnalną, ale także osiągnął wartość 0, co stwarza realne szanse na przebicie tego ważnego poziomu już na najbliższej sesji. Kolejnymi potwierdzeniami dobrej sytuacji na akcjach Interii są przebicie poziomu 50% przez popularny wskaźnik RSI oraz chyba jeszcze bardziej sugestywne przebicie od dołu poziomu 0 przez oscylator cenowy (Price Oscillator).

Należy jednak podkreślić, iż póki co sygnał kupna wydaje się być jednak wciąż dość słaby. Kluczowe mogą być więc pierwsze sesje tego tygodnia. Jeżeli nastąpiłaby kontynuacja piątkowego wzrostu i ceny akcji Interii przekroczyłyby poziom 64 zł, to poza potwierdzeniem sygnałów z wymienionych wyżej wskaźników, najprawdopodobniej pojawiłby się silny sygnał kupna na MACD. Nastąpiłoby także wybicie do góry z formacji trójkąta, którego potencjał, zgodnie z teorią dotyczącą tejże formacji, wynosiłby około 6-7 zł (do poziomu 70 zł, czyli około 10% aktualnej ceny).

Bardzo możliwe, że takim bodźcem do dalszego wzrostu staną się opublikowane w piątek dobre roczne wyniki finansowe portalu. Przychody spółki wyniosły 53,01 mln zł wobec 39,71 mln zł rok wcześniej (wzrost o 33%), natomiast zysk netto wyniósł 5,65 mln zł wobec 2,12 ml zł w roku 2005 (wzrost
o 166%).

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż na piątkowej sesji dokonano pakietowej transakcji podczas której właściciela zmieniło prawie 170.000 akcji po cenie 62 zł, co było m.in. przyczyną najwyższych od 19 stycznia 2006 obrotów na akcjach Interii. Warto więc w najbliższych dniach pilnie obserwować tę spółkę.