English info

TREND Select - Cyfrowy Polsat

Autor: Kamil Gemra

Data: 3 lipca 2010

Cyfrowy Polsat jest operatorem największej platformy telewizji cyfrowej w Polsce. Spółka, dzięki stabilnemu zachowaniu notowań w burzliwych ostatnich tygodniach oraz dobrych wynikach za pierwszy kwartał tego roku, zasłużyła, aby się jej bliżej przyjrzeć w dziale Trend Select. Wydawać by się mogło, że firma będzie zaliczana do defensywnych spółek, jednak ambitne plany nie wyczerpują perspektyw wzrostu jej wartości.

Maj był trudnym miesiącem dla inwestorów, ponieważ charakteryzował się dużą zmiennością notowań. WIG20 stracił blisko pięć procent, podczas gdy akcje Cyfrowego Polsatu jako jedne z nielicznych nieznacznie zyskały.

Nie tylko telewizja

Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest dostarczanie programów radiowych i telewizyjnych drogą satelitarną w ramach płatnych pakietów. Cyfrowy Polsat jest największym operatorem płatnej cyfrowej platformy satelitarnej w Polsce z liczbą użytkowników na koniec kwartału, która wyniosła 3,239 mln klientów.

Jednak spółka ciągle poszerza zakres świadczonych usług. Od 2007 roku zajmuje się również produkcją dekoderów we własnym zakresie, dzięki czemu znacząco obniża koszty. Obecnie około 60% udostępnianych klientom dekoderów stanowi sprzęt własnej produkcji.

Cyfrowy Polsat dąży do bycia zintegrowanym operatorem trzech usług: platformy cyfrowej, telefonii komórkowej oraz szerokopasmowego Internetu. We wrześniu 2008 roku rozpoczął świadczenie usług telefonii komórkowej, a od 1 lutego 2010 roku oferuje również dostęp do szerokopasmowego Internetu. Od 1 czerwca spółka zaoferowała usługę zintegrowaną. Umożliwia ona zakup telewizji, Internetu i telefonii komórkowej z jedną umową, opłatą abonamentową i fakturą. Warto zwrócić uwagę na specyficzny model dostępu do Internetu, który jest realizowany drogą satelitarną. Dzięki temu spółka chce dotrzeć do klientów, którzy ze względu na duże koszty budowy infrastruktury byli pomijani przez większość operatorów telekomunikacyjnych.

Stabilna sytuacja finansowa

Inwestorów mile zaskoczyły wyniki Cyfrowego Polsatu za I kwartał bieżącego roku, które były o kilka milionów wyższe niż prognozowali analitycy i sporo lepsze niż w ubiegłym roku. Przychody grupy Cyfrowego Polsatu zamknęły się kwotą 373,9 mln zł, zysk operacyjny wyniósł 106,9 mln zł, a EBITDA (wynik operacyjny plus amortyzacja) 122,9 mln zł. Firma zarobiła netto 86,13 mln zł.

Średnia prognoz analityków ankietowanych przez PAP mówiła natomiast o 359 mln zł przychodów, 101 mln zł zysku operacyjnego, 117 mln zł EBITDA oraz 82 mln zł zysku netto. Zaprezentowany zysk operacyjny był o 25% lepszy niż rok wcześniej, gdy wyniósł 85,4 mln zł, EBITDA podskoczyła o 31,3% z 93,6 mln zł, a zysk netto wzrósł o 18,6% z 72,6 mln zł.

Bardzo dobre rezultaty finansowe skłoniły zarząd do wypłaty dywidendy. Akcjonariusze otrzymają 57 groszy za każdą akcje. Wprawdzie dywidenda w roku ubiegłym wyniosła 75 groszy, ale widać, że spółka chce dzielić się zyskami.

Ambitne plany

Cyfrowy Polsat zapowiada, że nie chce zostać typową spółką defensywną, która dzięki stabilnemu biznesowi opiera się wahaniom koniunktury giełdowej i jest postrzegana jako bezpieczna przystań w czasie zawieruchy. Firma chce inwestować i zdobywać nowych klientów w poszczególnych segmentach rynku, a nie skupiać się na wypłacaniu jak największych dywidend. Celem jest nadal utrzymanie pozycji lidera na rynku platform cyfrowych. Jednak największe plany związane są z nowymi segmentami, czyli Internetem i telefonią komórkową.

Spółka chce zająć silną pozycję na rynku telefonii komórkowej. Obecnie posiada kilkadziesiąt tysięcy abonentów, jednak liczba ta ma się znacząco zwiększyć. Podobnie ma być z Internetem. Swojej szansy firma upatruje w wykorzystaniu już istniejącej ponad 3-milionowej grupy klientów oraz skupieniu się na ofercie dla klientów z małych miejscowości. Duże nadzieje pokładane są we wprowadzeniu zintegrowanego pakietu usług.

Plany Cyfrowego Polsatu pokazują, że spółka ma jeszcze szerokie możliwości do wzrostu w poszczególnych segmentach. Wprowadzenie zintegrowanego pakietu usług wydaje się być krokiem w dobrą stronę.

Artykuł jest opinią autora i redakcji. Nie stanowi on rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715) . Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie artykułu.